Profilaktyka dorosłych
Cukier i bakterie powodują próchnicę i zapalenie dziąseł, aby jej uniknąć należy wyeliminować czynniki ryzyka:
- unikać cukru w piciu oraz jedzeniu
- myć zęby po piciu i jedzeniu – jeżeli nie jest to możliwe żuć gumę bez cukru
- stosować nić dentystyczną do przestrzeni między zębowych
Próchnica – kontrola jest najważniejsza
Próchnica ma swoje dwie fazy – warto je znać by reagować błyskawicznie.
Faza I to demineralizacja zębów, czyli rozpuszczenie kryształków szkliwa pod powierzchnią. Gdy patrzymy na zęby wszystko może wydawać się w porządku – tylko białe, kredowe plamy mogą sygnalizować niebezpieczeństwo. Na I etapie wszystko jest jeszcze uleczalne, ale warunkiem jest intensywna pielęgnacja zębów.
Faza II to moment, w którym powstaje dziura w zębie – próchnica, która jest nieuleczalna.
Paradontoza
Przy płytce na krawędziach dziąseł gromadzą się bakterie, które atakują substancje organiczne na aparacie utrzymującym zęby i powodują zapalenia dziąseł. Przy dobrej higienie jamy ustnej i zredukowaniu liczby zarodków jest ono uleczalne. Jeżeli higiena jamy ustnej jest niewystarczająca, tworzą się kieszonki dziąsłowe, uszkadzany jest aparat utrzymujący zęby, tkanka kostna jest rozkładana. Paradontoza jest ostrym zapaleniem dziąseł i jest chorobą chroniczną.
Warto pamiętać, że od 35 roku życia z powodu chorób dziąseł traci się więcej zębów niż z powodu próchnicy, dlatego dbanie o nie powinno być tak samo ważne jak troska o zęby.
Ochrona i kontrola
Bardzo ważne jest by wyrobić sobie nawyk i dwa razy do roku odwiedzać stomatologa – przez całe życie. Także przy całkowitych protezach, ponieważ szczęka i wysokość zgryzu ulega zmianie.