Profilaktyka dzieci
Zęby i dziąsła chorują przede wszystkim na skutek określonych bakterii. Czekają one na cukier, a w ciepłej, wilgotnej jamie błyskawicznie namnażają się błyskawicznie, wydzielają kwasy i cytotoksyny, które szkodzą zębom i dziąsłom. Z tego powodu należy unikać cukru i sięgać po takie smakołyki, które są smaczne, ale nie szkodzą zębom. Poza tym od chwili narodzin należy bezwzględnie pielęgnować dziąsła i zęby dziecka.
Na początku można czyścić je suchą szpatułką z wacikiem, z czasem sięgając po pierwsze miękkie szczoteczki do zębów dla dzieci. Bardzo ważne jest by od najmłodszych lat nauczyć dziecko z uśmiechem dbać o higienę jamy ustnej – np. zamieniając wspólne mycie zębów w zabawę. Ważne też by podczas takiej zabawy i w późniejszym okresie kontrolować to jak dziecko myje zęby – czy robi to poprawnie i dokładnie.
Zęby mleczne nie są odporne na próchnicę, dlatego w późniejszym okresie należy wyczulić starsze dzieci aby pamiętały, że po jedzeniu lub piciu, szczególnie słodkich napojów czy przekąsek należy dokładnie umyć zęby lub gdy nie jest to możliwe przepłukać usta lub żuć gumę bez cukru.
Kontrola jest najważniejsza
Próchnica ma swoje dwie fazy – warto je znać by reagować błyskawicznie.
Faza I to demineralizacja zębów, czyli rozpuszczenie kryształków szkliwa pod powierzchnią. Gdy patrzymy na zęby wszystko może wydawać się w porządku – tylko białe, kredowe plamy mogą sygnalizować niebezpieczeństwo. Na I etapie wszystko jest jeszcze uleczalne, ale warunkiem jest intensywna pielęgnacja zębów.
Faza II to moment, w którym powstaje dziura w zębie – próchnica, która jest nieuleczalna.
Fluor uodparnia szkliwo na kwasy
Ważne by starsze dzieci w swojej codziennej higienie jamy ustnej uwzględniły następujące działania:
- dwa razy dziennie należy myć zęby pastą, zawierającą fluor
- raz w tygodniu należy przeprowadzić intensywną fluoryzację płynem lub żelem fluorkowym
- raz w miesiącu należy zastosować specjalny lakier fluorowy
Należy również pamiętać, aby przynajmniej dwa razy do roku udać się do dentysty na usuwanie kamienia lub niewidocznych, twardych złogów na zębach, co utrudni tworzenie się kamienia nazębnego w przyszłości.